מתעניינים
בשנת שירות
בשומר הצעיר?

על התנועה

"במקום להלחם בחושך, עלינו להגביר את האור"

-א.ד גורדון

בשומר הצעיר אנחנו מגבירים ומגבירות את האור כבר יותר מ110 שנה! אנחנו מאמינים שיכולה להיות כאן חברה צודקת ושוויונית, שבה לכולם יש מקום. בואו למקום בו אפשר לחלום בגדול, לעורר השראה ולהיות דמויות משמעותיות עבור בני ובנות נוער. בואו להיות מי שאתם ולעשות חינוך ערכי לתפיסת עולם של צדק, שיוויון ואמונה באדם.

מסלולים למצטרפים חדשים

קיבוצי

להכיר קהילה, להשתלב בה ולהוביל את הקן – הלב הפועם שלה.

קהילה

יצירת מנהיגות נוער למען שינוי חברתי בשכונות מוחלשות וחינוך עומק בקני התנועה ובתי הנחשונים.

בוגרים מספרים

זיו, שכבת עמל
השנת שירות בתנועה גרמה לי להתפתח בכל כך הרבה תחומים ולראות המון דברים באור אחר בוגר וערכי יותר, למדתי על עצמי כלכך הרבה בתור בנאדם וכדמות חינוכית, הכרתי אנשים שנכנסו לי כלכך עמוק ללב ושממשיכים וימשיכו ללוות אותי עוד כלכך הרבה בחיים שלי. היופי הוא שאתה בוחר כמה לתת מעצמך וכמה משמעותי להיות בכל מסגרת שאתה נמצא בה, יש כלכך הרבה מקום להביא את עצמך לידי ביטוי והעבודה והחיבור עם החניכים זה הדבר הכי מספק שיכול להיות. ההרגשת משמעות שיש לך אחרי יום ארוך במשימה באמת שווה את הכל! הבנתי והוכחתי לעצמי כמה אני מסוגלת להתמסר למשהו ולהתמיד בו,גיליתי כמה בני הגרעין שלי תמיד שם בשבילי ואני שם בשבילם ממש כמו משפחה וגרמו לי פשוט להיות אני בכל רגע. לא הייתי מוותרת על אף רגע בשנה שלי, גם הרגעים היותר קשים ומאתגרים הצמיחו אותי ונתנו לי להבין למה אני עושה את מה שאני עושה ופיתחו בי יכולות שלא ידעתי שיש לי.
אראל, שכבת עמל
מה זה להיות קומונר בתנועה? להיות קומונר זה לקחת אחריות על קן שלם לקחת אחריות על כל החניכים, מכיתה ד' ועד יב' להיות קומונר זה לדאוג שלא חסר כלום, שהחניכים עוברים תוכן מהנה ומשמעותי להיות קומונר זה זכות. אין דבר אחד שהיה לי משמעותי.. כל השנה שעברה עם כל הסגרים והבידודים, זה שהצלחנו לפעול ולהמשיך בעשייה למרות כל הקשיים והאתגרים כל יום היה משמעותי עבורי, אפילו סתם לשבת עם הגרעין לארוחת בוקר ביום שבת חיי הגרעין היו מפחידים בהתחלה,מלגור בחדר לבד, בבית עם הורים שדואגים לך אתה עובר לגור בבית משותף עם עוד בני נוער, נשמע כמו בדיחה. זה הדבר שהכי לימד אותי להיות עצמאי, לכבס ולקפל לעצמי כביסה, לנקות את החדר ואת הבית, להכין אוכל לכולם, לדאוג שעושים קניות ושיש את כל מה שצריך. בשביל להבין את הדבר הזה צריך לחוות אותו.
דביר, שכבת עמל
הבחירה לעשות שנת שירות בתנועה לא הייתה כל כך קלה אבל הגיעה אליי במין הארה של רגע לקראת סוף יב׳, רגע שבו ידעתי שאני חייבת להיות קומונרית. בחרתי להיות קומונרית מתוך ההבנה שאני יכולה להיות דמות משמעותית לחניכים וחניכות בדיוק כמו שהקומונרים שלי היו בשבילי.
אני לא הכרתי את רוב האנשים שאיתם הייתי בגרעין מכיוון שלא לקחתי חלק בתהליך של הקבוצות המשך. למעשה לא היה לי את היתרון הכי גדול שיש בבחירה שלעשות שנות שירות בתנועה- להכיר את חברי הגרעין שלך במשך שנה שלמה עוד לפני תחילת השנת שירות.
זו שנה מלאה בעליות ומורדות ועושים בה הרבה טעויות, אבל זו השנה הכי מלמדת שעברתי בחיים. זו הייתה הפעם הראשונה בחיי שבה באמת הרגשתי שאני יכולה להיות עצמי במאה אחוז ולא התביישתי להיות מי שאני באמת. התבגרתי מאוד, למדתי כמה שאני חזקה ובמה ובאילו דברים אני מאמינה. לעשות שנת שירות בשומר הצעיר הייתה הבחירה הכי טובה שעשיתי בחיי ואני מאחלת לכל אחד שיחווה שנה שכזו בחייו.

שאלות ותשובות

זה כל העניין. לכל מסלול יש את גודל הקומונה שלו, את המיקומים השונים בארץ, את המשימות היחודיות, הטיולים ואת החברות והחברים שבחרו בדיוק בו ואיתם תעשו את שנת השירות.
בנוסף לכל מסלול מתקיימת למידה יחודית למסלול – סטוריטלינג ועמידה מול קהל, בניית תוכניות חינוכיות, הכשרות שטח, ניהול פרויקטים, דיאלוג בחינוך ועוד. זה בנוסף ללמידה הנעשית לכלל המסלולים.

עשרות מדריכים.ות, מלווים.ות ורכזים ילוו אתכם בשנה הזו (כמו שיודעים הכי טוב בתנועה) כדי שתוכלו לממש את כל מה שיש לכם לתת ולהשפיע על החניכים.ות שלכם, על הקבוצות שתדריכו, על הקהילה בה תפעלו, על השכונה או הקיבוץ וכל מסגרת שבה תפעלו.

רק בשומר הצעיר גם תחוו למידה משמעותית ומפתחת וגם חיי קבוצה ושותפות ברשת גדולה של א.נשים מכל קצוות החברה הישראלית.

זה לא רק חשוב לחוויה – זה גם חשוב לעתיד. כבר ידוע שרשת חברתית של קשרים מגוונים זה המפתח לקידום מטרות בחיים, ואת זה תמצאו רק בתנועה ולא במקומות אחרים.

החברים.ות שאיתם תחיו הם אלו שאיתם תקומו בבוקר למשימה משותפת. את הגרעין מלווים מדריכים.ות בוגרים.ות. לכל גרעין מוקדש יום בשבוע ללמידה משמעותית, לעיצוב התרבות הגרעינית, לניהול משק הבית, לקבלת החלטות משותפות ולחיזוק הקשרים והחברויות בגרעין. כמו כן, כל גרעין אחראי בעצמו על ניהול התקציב של הגרעין, בישול ואחזקת הבית וכמובן התרבות וההווי החברתי בגרעין.

כי המצב לא טוב ואנחנו יודעים את זה. וכשהוא לא טוב צריך לטפל באמת ולא לשים פלסטר.
רק בחינוך ועשייה חברתית נוגעים בשורש – בתחושת הערך והמשמעות של בני נוער והיכולת שלהם לשנות את המציאות.
רק ככה קודם כל מאפשרים לכולם להיות מי שהם באמת.
רק ככה ילדים מכל החברה הישראלית משנים את מסלול חייהם וצומחים להיות מנהיגות ומנהיגים.
רק ככה החברה שלנו תהיה בריאה, חופשית ושפויה יותר.

עם סיום שנת השירות תוכלו להתגייס עם חברי.ות הגרעין לשירות צבאי במסלול הנח"ל. מסלול הנח"ל הוא מסלול התנדבותי-חלוצי שמשלב שמירה על ביטחונה הלאומי של המדינה יחד עם יצירה של חוסנה החברתי. חיילי הנח"ל משרתים בתפקידים קרביים בגדוד 50 ובגדוד המעורב קרקל (בנים ובנות יחד), בתפקידי פיקוד, חינוך והדרכה בתור מכ"יות מגל, מד"ניות ובתפקידים נוספים בחיל החינוך והנוער. לאחר הפרק הצבאי הראשון חברי וחברות הגרעינים מבצעים את פרק המשימה הלאומית – שנה בה הגרעין חוזר לחיות יחד ופועל בחינוך בשכונות ובערים.

תהליך לקראת שנת השירות

תפקיד הקומונר (ש"ש) להוות דמות חינוכית משמעותית, לבנות קבוצות וללוות תהליכים אישיים.
זה תפקיד לא פשוט בעל חשיבות עצומה בתהליך של החניכים.

כדי להגיע הכי מוכנים שיש חשוב לנו שתעברו הכנה משמעותית ותכירו את החבר'ה שיעשו יחד אתכם/ן את השנה במטורפת הזו!

אוקטובר

כנס חשיפה

נובמבר

דצמבר

ינואר

פברואר

ימי צפיות – הכרות עם המסגרות החינוכיות בהן תעבדו והיומיום בשנת השירות

מרץ

הכנה לפרויקט פסחיות (קייטנות פסח במסגרות)

אפריל

במהלך פסח – התנסות בהדרכה וחיי קבוצה: הדרכה בפרויקט פסחיות עם הקבוצה המיועדת לשנה הבאה

מאי

סמינר אהבה לפי קומונות

יוני

ימי הכנה והכשרה לקראת כניסה לתפקיד

השאירו פרטים ונדבר אתכם

עוצב ופותח על ידי Sofi Coop

מסלול קיבוצי

למי הוא מתאים?

מיועד למי שחיים בקיבוץ מדברים אליו.ה! שרוצה להדריך, ללוות מדריכים ולהיות דמות משמעותית וקרובה לנוער. למי שרוצה להיות חלק מקהילה, לחנך ולהדריך בקיבוץ על הדשא, להכיר את כולם בחדר אוכל, לקחת חלק באירועים וחגים ולעבוד בענפי הקיבוץ השונים.

מרכז העשייה:

יצירת קשרים אישיים עם החניכים.ות, הדרכה וליווי קבוצות ומדריכים.ות.
עבודה בענפי הקיבוץ והובלת אירועים ופרוייקטים שנועדו ליצור מפגשים וחיי ותרבות בקיבוץ.
יצירת חברת נעורים סביב ערכים ופיתוח מנהיגות אצל החניכים.ות.

איך ואיפה:

חיים בקבוצה של 10-15 חברים.ות בקומונה ופועלים.ות בקנים באחד מקיבוצי התנועה בכל הארץ מהגליל העליון ועד עוטף עזה.

מסלול קהילה

למי הוא מתאים?

מיועד לאלו שרוצים.ות להשפיע על שכונות. למי שמאמין.ה שחינוך איכותי מגיע לכולם.ן. למדריכים.ות בנשמה שרוצים.ות להיות דמויות משמעותית עבור החניכים.ות ומחפשים.ות את המפגש איתם ועם הקהילה! לאלו שאוהבים.ות אתגרים משמעותיים.

מרכז העשייה:

  • יצירת קשרים אישיים משמעותיים עם החניכים.ות, הדרכה וליווי קבוצות ומדריכים.ות.
  • הקפת עולם החניך.ה- יצירת קשר ומפגש עם הורים, דמויות נוספות ונוכחות משמעותית בבית הספר.
  • הדרכה דרך תוכן וחוויות במגוון מפגשים חינוכיים- פעולות, מרחבים פתוחים, מרכזי למידה, סדנאות, טיולים ועוד.
  • הובלת פרוייקטים ומפגשים בקהילה ובשכונה.

איך ואיפה:

חיים בקבוצה של 12-15 חברים.ות ופועלים.ות בקנים ובבתי הנחשונים באחת מהערים:
אשקלון, אשדוד, רחובות, ראשון לציון, חולון, ירושלים, כרמיאל, נהריה.